Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

E15: Desítky tepláren chtějí přejít na plyn, nemají uhlí

teplarna01
Teplárny a výtopny mají rekordní zájem o plyn, obava z nedostatku levného uhlí na českém trhu je nutí přemýšlet, jak zajistit dlouhodobé dodávky tepla za přijatelnou cenu, a přitom nemuset spoléhat na to, že vláda prolomí těžební limity v severních Čechách. Ve svém pátečním vydání to píše deník E15.


Profitovat z toho může především největší dodavatel plynu v Česku společnost RWE. „Obracejí se na nás desítky zájemců, abychom jim pomohli při přechodu na jiné palivo nebo do nich přímo majetkově vstoupili,“ potvrdil E15 jednatel RWE Jindřich Švec, který má ve společnosti na starost obchod s velkými zákazníky.

Ozývají se teplárny s majoritou města i podnikové výtopny především ze severní Moravy a několik ze středních Čech. Napříč republikou projevili zájem i zástupci bytových družstev, která jsou napojena na centrální zásobování teplem. „Nejčastěji požadují přestavbu na paroplynové zdroje. Jde o největší zájem, jaký jsme v RWE evidovali,“ dodal Švec.

REKLAMA

RWE teď posuzuje, ve kterých teplárenských zdrojích se bude angažovat. „Jsme připraveni podílet se na změně vytápění kdekoli v Česku. Buď jako investor zařízení s tím, že dohodneme se zákazníky garantovaný odběr tepla, nebo i formou majetkového vstupu do tepláren. Zatím jsme smlouvy neuzavřeli a se zájemci dále jednáme,“ uvedl mluvčí RWE Pavel Zajíček. „Postupovat budeme jednotlivě podle návratnosti investice,“ dodal Švec.

Z členů Teplárenského sdružení leží na severní Moravě vyškovská teplárna Vyteza či Teplo Bruntál, který spaluje uhlí i plyn. Ve středních Čechách pak kutnohorský Tebis nebo teplárna ve Štětí. Další desítky zdrojů ve sdružení nejsou.

Plyn se stal pro teplárníky atraktivnějším poté, co vláda odsunula prolomení těžebních limitů a doly snížily výhled těžby uhlí o 6,5 milionu tun ročně. Volným uhlím disponuje jen Czech Coal, jenž hodlá prodávat za mnohem vyšší cenu než dosud. „Vlivem toho se budou cenové rozdíly mezi uhlím a plynem snižovat,“ uvedl nedávno v deníku E15 jednatel poradenské firmy ENA Jiří Gavor. Teplo vyráběné z plynu je v současnosti asi o třetinu dražší než z hnědého uhlí.

Zatímco cena uhlí stoupá, cenu plynu tlačí dolů světová konkurence. „Vliv mají nová naleziště v Severní Americe, díky nimž se cena plynu odpoutala od světových cen ropy a stabilně klesá,“ říká předseda Teplárenského sdružení Alexej Nováček. Dražšímu plynu z Ruska konkuruje dovoz zkapalněné suroviny do Evropy.

zdroj: MEDIAFAX

REKLAMA