Video
REKLAMA
Nejčtenější články
- VIDEO: Ekologické ceny E.ON Energy Globe Award ČR 2013 znají nominované projekty
- VIDEO: In-line brusle z PET lahví a jiné výrobky z odpadu můžete vidět v jihlavské radnici
- VIDEO: Vynalézavý podnikatel přišel s převratným zařízením, které uspoří až čtvrtinu paliva
- VIDEO: Petr Janoušek z Jihlavy má neobvyklou zálibu - meteorologii
- Konference pro pedagogy mateřských škol se uskuteční ve Velkém Meziříčí
Bez veřejné podpory soláry stagnují
- Podrobnosti
- Vytvořeno 30. 8. 2016 18:09
Instalovaný výkon solárních elektráren v Česku od roku 2012 stagnuje. Ke konci letošního 1. pololetí bylo v tuzemsku instalováno 2045,5 megawattu (MW) zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. To je o necelá dvě procenta méně než na konci roku 2012.
Vyplývá to z dat Energetického regulačního úřadu. Podle analytiků je důvodem stagnace zastavení státní podpory novým zdrojům od začátku roku 2014.
REKLAMABěhem tzv. solárního boomu na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to ze 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010. „Boom výstavby fotovoltaických elektráren byl vyvolán hlavně možností snadného výdělku,“ řekl analytik Petr Hlinomaz.
Tehdejší rozvoj fotovoltaiky stále vyvolává nejrůznější kontroverze. Například loni v lednu upozornil Nejvyšší kontrolní úřad, že mezi lety 2009 až 2012 byla návratnost investic do fotovoltaických elektráren v ČR zhruba sedm let po zahájení jejich provozu, přestože podle zákona mohla být až 15 let. Dodal, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun.
Analytik společnosti ENA Jiří Gavor doplnil, že znovuzavedení provozní podpory pro nové fotovoltaické zdroje v ČR neočekává a ani by ji nedoporučoval. Další rozvoj odvětví podle něj postupně zajistí nově zavedená investiční podpora pro malé fotovoltaiky a omezení administrativy pro systémy do deseti kilowattů (kW). To od letoška umožnila novela energetického zákona.
„Na tyto výhodnější podmínky již reagovaly všechny významné energetické společnosti nabídkami dodávky, montáže, financování a servisu fotovoltaických systémů na klíč. V nejbližším období ale budou přibývat pouze desítky MW ročně,“ uvedl Gavor.
Kromě instalovaného výkonu se v posledních letech příliš nemění ani objem elektřiny, které fotovoltaické elektrárny v ČR vyrobí. V letošním prvním pololetí činila jejich výroba 1,1 terawatthodiny (TWh), meziročně o sedm procent méně. Díky odstávkám jaderných elektráren se ale nezměnil podíl výroby fotovoltaických zdrojů na celkové výrobě. Byl zhruba 2,5 procenta. Celkem se v Česku se v letošním prvním pololetí vyrobilo 43,4 TWh elektřiny. Nejvíce se na něm podílely uhelné elektrárny.
Současný celkový instalovaný výkon solárních elektráren v ČR ve výši asi 2000 MW je zhruba stejný jako instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně. „Jaderné elektrárny mají ale ve srovnání s fotovoltaikou využití výkonu asi sedminásobně vyšší,“ uvedl Gavor. Důvodem je podle analytiků zejména to, že objem výroby fotovotaických elektráren na rozdíl od jaderných zdrojů závisí na počasí.
Zdroj: iUHLÍ.cz