Video
REKLAMA
Nejčtenější články
- VIDEO: Ekologické ceny E.ON Energy Globe Award ČR 2013 znají nominované projekty
- VIDEO: In-line brusle z PET lahví a jiné výrobky z odpadu můžete vidět v jihlavské radnici
- VIDEO: Vynalézavý podnikatel přišel s převratným zařízením, které uspoří až čtvrtinu paliva
- VIDEO: Petr Janoušek z Jihlavy má neobvyklou zálibu - meteorologii
- Konference pro pedagogy mateřských škol se uskuteční ve Velkém Meziříčí
Analytik: Nízké ceny uhlí se jen tak nevrátí
- Podrobnosti
- Vytvořeno 14. 12. 2016 0:15
S jedním z nejznámějších českých energetických analytiků a zakladatelem poradenské společnosti ENA Jiřím Gavorem jsme se v rozhovoru podívali na blízkou i vzdálenější budoucnost uhlí. Řeč přišla i na antifosilní zákon, nový energetický balíček EU a možnosti Trumpovy administrativy.
REKLAMAAntifosilní zákon ještě ani neprojednali poslanci, ale už budí emoce u politiků i odborníků. Máme se opravdu čeho bát?
Předložený návrh na mě působí spíše jako deklarativní norma, vyjadřující vůli směřovat k nízkouhlíkové energetice, ale neobsahující praktické konkrétní závazky jako například zákon o ochraně ovzduší. Vzbudil navíc značný odpor mezi zákonodárci, a proto jeho přijetí v brzké době nepředpokládám.
Nehrozí nám tedy holandský scénář? V Nizozemsku zažalovalo pár set občanů stát za neplnění vytyčeného cíle v oblasti snižování emisí.
To by mělo být povinností předkladatele a zákonodárců, aby text takovou možnost vylučoval. Stanovování závazných hodně dlouhodobých cílů jako k roku 2050 pokládám pro jakékoliv odvětví za nerozumné, na to je skutečný vývoj příliš rychlý a reálné změny situace velmi obtížně predikovatelné. A na změny je třeba reagovat.
Jaký osud čeká Pařížskou dohodu? Splní nový americký prezident své sliby a vypoví ji?
Do Pařížské dohody již bylo vloženo příliš velké množství úsilí a politického kapitálu a stala se tak procesem, který ani změna na postu prezidenta USA a s tím související skeptičtější postoj k ní zřejmě nezastaví. Vypovězení ze strany USA v této fázi by bylo pro mě spíše překvapením.
A když jsme u Trumpových předvolebních deklarací – bude mít dostatek pravomocí, aby mohl naplnit svá ambiciózní hesla v oblasti domácí těžby uhlí?
Prezident v kombinaci s většinou v kongresu i senátu opravdu může mnohé změnit. Důraz předchozí administrativy na rychlý útlum uhlí a obecně fosilních paliv v USA se bezesporu zmírní. Což se ale nerovná automaticky vypovězení Pařížské dohody.
Foto: imagio.cz
Cíle Pařížská smlouvy se budou muset odrazit i v naší Státní energetické koncepci. Ta přitom byla podle některých zastaralá už v okamžiku schválení, ekologům v ní zase chybí varianta nulového rozvoje jádra. Jak ji hodnotíte vy?
Státní energetická koncepce přinesla střízlivější hodnocení české jaderné energetiky, odklad konečného rozhodnutí o výstavbě nových bloků hodnotím jako přínos. Podepsat tak nákladný kontrakt v současné době rychlých a zásadních změn v energetice chce opravdu silné nervy – a v každém případě nějakou formu státní podpory. Myslím, že důkladnější propočet varianty nulového rozvoje jádra a spíše soustředění se na co nejdelší prodloužení životnosti stávajících bloků by v příští aktualizaci mělo být.
Představme si, že je rok 2030 a ČR je energeticky soběstačná. Jaký podíl v energetickém mixu činí uhlí?
Státní energetická koncepce předpokládá k roku 2030 podíl hnědého i černého uhlí ve struktuře primárních energetických zdrojů kolem 25 procent a myslím, že tento odhad je docela reálný. Pokud byste se mě ale ptal už na rok 2035, kde Státní energetická koncepce předpokládá skokový nárůst jádra a silný pokles uhlí, tak už bych se s ní tak neshodoval.
Vysoké ceny uhlí, Trumpovy předvolební proklamace i nejnovější unijní energetický balík dávají uhlí čerstvé naděje. Jsou ty naděje oprávněné?
Uhlí v evropském prostoru to radikálně neovlivní, útlum bude bezpochyby pokračovat. Nesmíme zapomínat, že vysoký nárůst cen koksovatelného i energetického uhlí byl způsoben spíše krátkodobými vlivy, které odezní. Ale přinejmenším to přineslo úlevu z předchozího příliš prudkého propadu ekonomiky těžařských společností, určitou stabilizaci a čas pro restrukturalizaci.
Takže příští rok očekáváte, že cena uhlí zase poklesne?
Ano, a nejen já. Ceny černého energetického uhlí kotace ARA s dodávkou v prosinci tohoto roku jsou v současnosti nad 80 USD/t, ale dodávku na únor si nyní můžete koupit už jen za 65 USD/t. Což je ale stále o hodně výše než minimální ceny v tomto roce. Tak nízko se podle mého názoru ceny hned tak nevrátí.
Zdroj: iUHLI.cz