Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Vodohospodáři a města přidali ke stromům další zavlažovací vaky

Kladno zavlazovaci vaky egtv ikonaDalších 350 zavlažovacích vaků instalují Středočeské vodárny a.s. za přímé pomoci starostů ke stromům v ulicích středočeských měst a obcí. Jde o pokračování loňské zkušební akce, kdy se vaky u městské zeleně testovaly.

 

REKLAMA

Kladno zavlazovaci egtv

"V loňském roce dodaly vodárny pro naše stromy prvních šedesát vaků a jejich instalace se v suchém, horkém létě velmi osvědčila. Tento způsob zavlažování se ukázal v našich podmínkách jako velice účinný, a proto v akci letos pokračujeme," řekl primátor Kladna Dan Jiránek. Vaky se tak objeví nejen u stromů v Kladně, Mělníku, Neratovicích a Kralupech nad Vltavou, ale nově i v Líbeznici, Byšicích a Veltrusech. 

Zavlažovací vaky nejsou nijak převratný vynález - mnohá města je již využívají pro letní vláhu městské zeleně. Ve středních Čechách ale k jejich instalaci přistoupili na základě společné iniciativy obcí, měst a vodohospodářů. Vodárenská společnost vaky dodá na místa, která starostové vytipují a města pak zajistí jejich průběžné doplňování. „Spolupráce s městy, pro která jsme spolehlivým partnerem a provozovatelem vodohospodářské infrastruktury, je pro nás klíčová. Snažíme se spolupracovat s nimi v řadě projektů společenské odpovědnosti a dodávka zavlažovacích vaků pro města je jedním z nich. Péče o přírodní zdroje a krajinu a důraz na biodiverzitu je navíc naší prioritou a odpovědným přístupem k podnikání,“ říká k pokračování projektu zavlažovacích vaků zástupkyně akcionáře Středočeských vodáren a.s. Jitka Schmiedová HR ředitelka pro region CEE společnosti VEOLIA.

„Jde o odolné plastové vaky, které lze instalovat k patě stromu jednotlivě, ve dvojici či trojici. Dva zavlažovací vaky pak dokáží obepnout kmen o průměru až 20 centimetrů. Pro vzrostlé stromy je možné použít i jako samostatně stojící řešení. Instalace vaku ke stromu zabere vteřiny, naplnění trvá zhruba tři minuty a kapková závlaha zalije strom přímo ke kořenům při menší spotřebě vody,“ vysvětlil generální ředitel Středočeských vodáren Jakub Hanzl a dodal: "Pro naplnění vaků se nepoužívá pitná voda, ale voda z přírodních pramenů nebo dešťovka.“

Do jednoho vaku se vejde téměř 65 litrů vody, ta z něj k patě stromu pomalu odtéká asi devět hodin. Půda kolem stromu tak má dostatek času k tomu, aby vláhu vstřebala a zavlažování je tak mimořádně účinné. Distribuci zavlažovacích vaků městům a obcím od loňska vodohospodáři společnosti Veolia (mezi něž patří právě i Středočeské vodárny a.s.) provádí nejen ve středních Čechách, ale například v Hradci Králové. "Ukázalo se, že jde o vítanou a velmi praktickou vzájemnou pomoc, ve které po loňské testovací sezóně pokračujeme," uzavřel Jakub Hanzl. 

REKLAMA