Video
REKLAMA
Nejčtenější články
- Ekologické projekty získaly ocenění v programu Vysočina šetří energii
- Pražské domácnosti si v příštím roce připlatí za elektřinu o 2,7 procenta více
- BLOG: Němci přijdou místo kopečku zmrzliny o bavoráka
- Plyn pro domácnosti od RWE bude levnější, distributor zohledňuje snížení poplatků
- V Českých Budějovicích se budou znovu vzdělávat energetičtí poradci
Fotovoltaici žádají ČEPS, aby se zasadil o zrušení zákazu připojování solárních elektráren
- Podrobnosti
- Vytvořeno 22. 3. 2011 10:36
Česká fotovoltaická průmyslová asociace poslala generálnímu řediteli společnosti ČEPS Vladimíru Tošovskému otevřený dopis, ve kterém ho vyzývá, aby se konkrétními kroky zasadil o ukončení stop-stavu. Informoval o tom v úterý mluvčí asociace Jan Hlaváč.
Stop-stav znamená zákaz připojovat do elektrizační sítě i malé domácí solární elektrárny s výkonem do 30 kW. Asociace svým dopisem reaguje zejména na prohlášení předsedy Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josefa Fiřta, který minulý týden avizoval zrušení stop-stavu v polovině letošního roku.
Asociace také důrazně varuje před rostoucím nátlakem velkých energetických distributorů na politické elity, jehož cílem je další rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Česku úplně zastavit. Pokud by politické elity nátlaku podlehly, dopady podle asociace mohou být pro občany velmi negativní.
REKLAMAS ohledem na současnou nejistotu ohledně dalšího rozvoje jaderné energetiky v kontextu havárie atomových elektráren v Japonsku, je solární energetika velmi perspektivním zdrojem energie. Solární elektrárny v budoucích letech sehrají výraznou roli zejména při dodávkách energie na rezidenčním trhu – domácností. Podle asociace umožní zejména stabilizovat cenu elektrické energie pro mnoho domácností, které nebudou závislí na energetických monopolech.
"Tenčící se zásoby ropy, uhlí a ústup jádra do pěti let výrazně zdraží ceny elektrické energie vyrobené z těchto zdrojů. Elektrická energie bude navíc postupně přejímat roli ropných energetických zdrojů například v dopravě a vytápění budov. Vývoj cen elektřiny je proto velmi nevyzpytatelný a tempo cenového růstu může být i dvojnásobné oproti současným předpovědím: až osm procent ročně," uvedl Hlaváč.
Stačí déle trvající ropná krize či nestabilita regionů, kde jsou velké zásoby ropy či zemního plynu. "Pokud k tomu dojde, bude dosaženo ´grid parity´, ještě dříve než dnes očekáváme: již během tří let může být cena elektrické energií z tradičních zdrojů vyšší než ze solárních systémů," varuje asociace.
Podle asociace je tak třeba v Česku umožnit a dlouhodobě podporovat rozvoj "malé" solární energetiky – na střechách budov, zejména rodinných domů a jiných obytných budovách, kde spolu s elektromobilitou spotřeba poroste.
Čím více budou domácnosti nezávislé na tradičních zdrojích elektřiny, tedy na uhlí, plynu a jádru, tím více mohou být neobnovitelné zdroje v budoucnu, v době jejich nedostatku, dány k dispozici průmyslu, uvádí asociace na závěr.
Dopis asociace zaslala i šéfovi ERÚ Fiřtovi a ministru průmyslu a obchodu Martinu Kocourkovi.
zdroj: MEDIAFAX