Video
REKLAMA
Nejčtenější články
- Ekologické projekty získaly ocenění v programu Vysočina šetří energii
- Pražské domácnosti si v příštím roce připlatí za elektřinu o 2,7 procenta více
- BLOG: Němci přijdou místo kopečku zmrzliny o bavoráka
- Plyn pro domácnosti od RWE bude levnější, distributor zohledňuje snížení poplatků
- V Českých Budějovicích se budou znovu vzdělávat energetičtí poradci
Šéf SPD označil volby v Bádensku-Württembersku za referendum proti jaderné energii
- Podrobnosti
- Vytvořeno 5. 4. 2011 9:11
Předseda Sociálnědemokratické strany (SPD) Sigmar Gabriel v neděli prohlásil, že volby ve spolkovém státě Bádensko-Württembersko byly referendem, v němž se voliči vyslovili pro konec jaderné energie. Informuje o tom agentura AFP.
"Dnes (v neděli) bylo učiněno konečné rozhodnutí o konci jaderné energie v Německu," prohlásil Gabriel.
Téma jádra si vzali za své hlavně Zelení a Winfried Kretschmann se teď může stát prvním "zeleným" premiérem spolkové země. "Splnil se sen... Ještě před pár lety bychom o takovém výsledku ani nesnili," komentoval to mluvčí Zelených Franz Untersteller.
REKLAMAVolby v Bádensku-Württembersku sice vyhrála Křesťanskodemokratická unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové s 39 procenty, její koaliční partner svobodní demokraté (FPD) však obdrželi jen 5,3 procenta hlasů.
Naproti tomu opoziční Zelení s 24,2 procenty hlasů a sociální demokraté (SPD) s 23,1 procenty mohou dát dohromady pohodlnou většinu. Obě levicové strany k sobě mají programově blízko a právě proto je pravděpodobné, že vytvoří koalici.
Tématem voleb se stala krize v japonské jaderné elektrárně Fukušima I. Tu 11. března poškodilo zemětřesení a následná vlna tsunami a nyní z ní uniká radiace. Merkelová situaci v Japonsku označila za "bod obratu" a na tři měsíce pozastavila předchozí rozhodnutí o prodloužení životnosti německých reaktorů, z nichž čtyři leží právě v Bádensku-Württembersku. Kancléřka také dočasně pozastavila činnost sedmi nejstarších jaderných zařízení a nařídila jejich kontrolu.
zdroj: MEDIAFAX