Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Nejoblíbenější alternativní palivo pro dopravu je nyní zemní plyn

cng energy

Dnes v České republice jezdí na stlačený zemní plyn (CNG) již téměř 16 tisíc vozidel a další stále přibývají. Letos se navíc Ministerstvo životního prostředí chystá vypsat dotace pro kraje a obce na nákup až dvou tisíc dalších vozidel na CNG. Celkové množství by se tak opět mělo výrazně navýšit.

REKLAMA

Při výběru nového vozu je v Česku trvale nejoblíbenějším alternativním palivem pro dopravu stlačený zemní plyn. „I když 97 procent prodejů nových osobních vozidel jsou stále vozy na tradiční paliva, z alternativních vozidel se těch na palivo CNG u nás prodává dvakrát více než hybridních vozidel, téměř 20krát více než elektromobilů a už 70krát více než na palivo propan-butan neboli LPG,“ říká Jiří Šimek z Českého plynárenského svazu (ČPS). Nových osobních a dodávkových aut na stlačený zemní plyn bylo už letos prodáno téměř dva tisíce, dále jsou to nové autobusy, komunální vozy a přibývají i ojetá vozidla na CNG. Odhad prodeje Octavií G-Tec na CNG automobilky ŠKODA Auto pro letošní rok činí desetinu ze všech prodejů Octavií v ČR. Zájem o vozy ŠKODA na CNG nemají jen fleetoví manažeři, v roce 2015 celkem 17 procent prodejů tvořili privátní klienti. Řidiči mají k dispozici 124 veřejných CNG stanic.

„Ne všichni vědí, že první vozidla na světě byla poháněná plynem, nikoli benzínem nebo naftou, a až koncem 19. století kapalná paliva nad plynem zvítězila. Doufejme, že ve 21. století převládnou alternativní paliva nad těmi tradičními. Dnes u nás již jezdí téměř 16 tisíc CNG vozidel, z toho odhadem asi tři až čtyři tisíce v Praze,“ dodává Jiří Šimek z ČPS.

„CNG má nejširší spektrum použití, žádné jiné alternativní palivo takové využití nemá,“ řekl generální sekretář NGVA Europe Matthias Maedge na letošní mezinárodní konferenci Perspektivy rozvoje a využití CNG a LNG v dopravě v Praze. Dnes zemní plyn využívají nejen automobily a autobusy, ale i motorky, traktory, rolby, vysokozdvižné vozíky, lokomotivy, lodě a jiné. Dokonce se v roce 1988 objevila snaha o využití zkapalněného zemního plynu jako paliva i v letecké dopravě (Tupolev Tu-155).

Právě o zkapalněný zemní plyn (LNG) se také v posledním roce výrazně zvýšil zájem. Vznikl projekt tak zvaných Modrých koridorů, nabízejících síť LNG stanic pro těžká vozidla po celé Evropě. Evropský projekt LNG Blue Corridor je také prvním LNG projektem podporovaným Evropskou komisí (v rámci 7. rámce). Je pětiletý (2013–2018) a dosavadní výsledky jsou velmi povzbudivé. V Evropě už jezdí asi 1 500 kamionů, které mohou tankovat zkapalněný zemní plyn u asi 80 LNG stanic.

REKLAMA