Video
REKLAMA
Nejčtenější články
- Ekologické projekty získaly ocenění v programu Vysočina šetří energii
- Pražské domácnosti si v příštím roce připlatí za elektřinu o 2,7 procenta více
- BLOG: Němci přijdou místo kopečku zmrzliny o bavoráka
- Plyn pro domácnosti od RWE bude levnější, distributor zohledňuje snížení poplatků
- V Českých Budějovicích se budou znovu vzdělávat energetičtí poradci
Sjednocení DPH na 19 procent by podle Teplárenského sdružení výrazně zvýšilo cenu tepla
- Podrobnosti
- Vytvořeno 27. 1. 2011 7:23
Sjednocení daně z přidané hodnoty (DPH) na 19 procent, o kterém uvažuje vláda Petra Nečase (ODS), by výrazně zvýšilo cenu tepla pro domácnosti. Teplárenské sdružení ČR ve středu varovalo, že by cena jednoho GJ tepla mohla stoupnout o 35 až 60 korun.
"Modelový odběratel v panelákovém bytě se spotřebou 35 GJ by tak ročně zaplatil za teplo přibližně o 1200 až 2100 korun ročně navíc. Celkem by stát od domácností vybral navíc přibližně 2,5 miliardy korun. Zejména pro sociálně slabé občany by šlo o výrazný nárůst životních nákladů srovnatelný s dopadem růstu ceny elektřiny, kterému se vláda nedávno rozhodla zabránit dotacemi ze státního rozpočtu. Současně by došlo ke snížení ekonomické motivace využívat dálkové zásobování teplem s potenciálně negativními dopady na kvalitu ovzduší zejména v ekologicky nejzatíženějších městských aglomeracích," prohlásil Martin Hájek z Teplárenského sdružení ČR.
Teplárenské sdružení České republiky prý sice chápe nutnost hledat dodatečné příjmy státu v souvislosti s důchodovou reformou, ale dodatečná daňová zátěž by podle něj měla být rozložena na co nejširší okruh poplatníků a měla by motivovat občany k ekologickému chování. "Zvýšení DPH na teplo je v protikladu s oběma těmito požadavky. Dlouhodobě udržitelným řešením je pouze promyšlená ekologická daňová reforma. Například jen odstranění nesystémového osvobození zemního plynu spotřebovávaného v domácnostech a domovních kotelnách od ekologické daně při stávající sazbě by přineslo více než jednu miliardu korun," poznamenal Hájek.
REKLAMAPodle něj se i v EU stále více debatuje o zavedení takzvané uhlíkové daně na spotřebu fosilních paliv v zařízeních, která nejsou zahrnuta do systému emisního obchodování. "Řada států už takovou daň také uplatňuje," podotkl Hájek.
V České republice je na dálkové zásobování teplem připojeno na 1,6 milionu domácností.
zdroj: MEDIAFAX