Video

REKLAMA

Partnerské weby

LOGO_vysocina_chutna

Konec levné nafty je na dohled

nafta cisterna ikona freeimages

Po několikaměsíčním takřka volném pádu ceny ropy si jak severomořská ropa Brent, tak texaská WTI připsaly v úterý jedno procento, a pak dalších dokonce pět procent. Rusko, Saúdská Arábie a několik dalších zemí kartelu OPEC se totiž dohodlo na zmražení těžby ropy na lednové produkci.

REKLAMA

Na jednání v katarském Dauhá Rusko a Saúdská Arábie na chvíli zapomněly na rivalitu a našly cestu jak zastavit zvětšující se deficity státních rozpočtů. Nízké ceny ropy v posledních měsících silně postihly finance právě těchto zemí. Schůzky se zúčastnili také zástupci Kataru a Venezuely, kterou levná ropa rovněž zasáhla.

Severomořská ropa Brent a texaská WTI si během jednání připsaly více než čtyři procenta. Země se dohodly na zmrazení težby na výši lednové produkce, což prudký růst přibrzdilo. Krátce před jedenáctou hodinou si Brent i WTI připsaly další 2,2 procenta. Přitom minulý týden se americká ropa obchodovala mírně nad 26 dolary za barel. Ropný kartel OPEC se tak hodlá dohodnout s nečlenskými zeměmi, z nichž největším producentem ropy je právě Rusko, na snížení těžby. Opatření srazí nabídku černého zlata na světových trzích a cena by měla jít opět nahoru.

„Domníváme se, že zmrazení (těžby) na lednové úrovni je pro trh dostačující,“ uvedl na schůzce v Dauhá saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí. „Důvod, proč souhlasíme s omezením těžby, je jednoduchý: je to začátek procesu, který v příštích měsících posoudíme a rozhodneme se, zda potřebujeme další kroky ke stabilizaci a k tomu, aby se situace na trhu zlepšila,“ řekl. Současně zdůraznil, že je nutné, aby se připojily i další země, které těží ropu.

Proč až nyní?

Ani Rusko, ani Saúdská Arábie se k útlumu těžby ropy dlouho neměly. Obě země si ovšem dobře spočítaly, že pokud nechají cenu nadále padat, propadnou se i jejich ekonomiky. Ruská centrální banka uvedla, že ceny okolo 40 dolarů za barel by pro Rusko znamenaly propad ekonomiky o více než dvě procenta. Ztrátu při současných cenách asi nikdo nevyčíslil.

Saúdové se zase obávají amerických dobyvatelů břidlicové ropy a svého ohrožení na trhu. Situace v Perském zálivu došla tak daleko, že se země rozhoduje, zda prodá část půdy, nebo zavede daň z prodeje spotřebního zboží. V nabídce se ocitl i ropný koncern Aramco.

Úterní setkání vyvolává vzpomínky na dohodu z roku 2001 mezi členy OPEC a dalšími předními producenty. V tomto roce Rusko poprvé a naposledy souhlasilo s koordinovaným snížením těžby, i když Moskva nakonec nikdy plně nerealizovala své sliby o snížení vývozu.

Autor: Dagmar Klimovičová

 

REKLAMA